FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PROFILAKTYKA RAKA PROSTATY PDF Drukuj Email

W dniu  20 marca 2015r. odbył się w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie  Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy –  Profilaktyka Raka Prostaty  dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych , którego celem było pogłębienie wiedzy z zakresu profilaktyki raka prostaty oraz rozbudzenie wrażliwości i świadomości istniejących zagrożeń wynikających z tej choroby.

 

 

 

 Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego jest chorobą, którą w ciągu ostatnich lat cechowała największa dynamika wzrostu zachorowalności. W Wielkopolsce nowotwory złośliwe gruczołu krokowego stanowiły drugą u mężczyzn przyczynę zachorowalności po nowotworze płuc .Pod względem standaryzowanych współczynników zachorowalności na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego Wielkopolska zajmuje na tle Polski czwarte miejsce , natomiast drugie pod względem umieralności. Rak gruczołu krokowego stanowi obecnie ponad 14% wśród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe , warto wspomnieć,  iż w 2002 stanowił 7%.  Naszym naczelnym celem jest przekonanie Polaków, że czas zerwać ze wstydliwym milczeniem i uświadomienie panów , że raka prostaty można uniknąć. Jest to możliwe tylko pod warunkiem , że badanie i wczesna profilaktyka przestanie być dla nich tematem tabu, co młodzież przedstawiła podczas prezentacji tematu konkursu.  
Do finału konkursu z naszej szkoły zakwalifikowali się uczniowie – Sylwia Maciejewska i Magdalena Andrzejewska (II technik masażysta).
W finale konkursu wzięli udział uczniowie z: Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie, Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim, Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu , Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie , Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowy w Żychlinie i Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu.
W finale oprócz wykazania się wiedzą teoretyczną, wybrani uczestnicy z danej szkoły przedstawiali prezentację multimedialną omawiając  temat konkursowy z uwzględnieniem kryteriów stanowiących podstawę do wyróżnienia najlepszych uczniów, którzy zostali uhonorowani nagrodami. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Natalia Lewandowska ( Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu) , Justyna Chwałek (  Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim)
II miejsce – Natalia Rogowska ( Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim) , Adrian Grzemski (  Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie)
III miejsce – Iwona Kowalska ( Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie), Sylwia Maciejewska ( Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »